Jak kupować dobrej jakości ekogroszek i nie przepłacać?

Ekogroszek to opał złożony z węgla, który jest odpowiednio wyselekcjonowany. Dzięki temu wyróżnia się wysoką kalorycznością oraz niskim poziomem zanieczyszczenia, dlatego jest uznawany za opał ekologiczny. Warto wiedzieć, jak kupować ekogroszek, by wyróżniał się dobrą jakością i jego stosowanie okazało się wydajne.

Ekogroszek – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Podczas kupowania opału nasuwa się pytanie – kupować ekogroszek luzem czy w workach? Może mieć to kolosalne znaczenie dla jakości opału. Ekogroszek leżący na pryzmach luzem ulega zawilgoceniu i kruszeniu, przez co zmniejsza się jego jakość i wartość opałowa. Pod uwagę bierzemy również wielkość ziaren – w workach dobrej jakości stosunek frakcji grubej powinien wynosić 80%, natomiast drobniejsze ziarna zajmą jedynie 20%. Średnia wartość opałowa dobrego ekogroszku to 24 MJ/kg, a zawartość siarki, popiołu i wody w worku powinna być jak najniższa.

Jak oszczędzić na zakupie?

Najbardziej opłacalne pod względem jakości opału, jest kupowanie ekogroszku w dużych workach. Zwykle potrzeba od 2,5 do 3,5 tony dobrego ekogroszku, by ogrzać dom “normalnej” wielkości. Kupowanie ekogroszku luzem nie jest dobrym pomysłem i okaże się jedynie pozorną oszczędnością. Wybierając tzw. big-bagi o wadze 1 tony możemy sporo zaoszczędzić, jednak w warunkach domowych ciężko będzie przenosić opał do kotłowni i umieszczać go w podajniku. Najbardziej wygodne są mniejsze worki, jedna będziemy musieli za nie najwięcej zapłacić. Warto szukać promocyjnych cen i okazji, szczególnie na początku sezonu grzewczego lub tuż po jego zakończeniu.

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*